Akademia Neli Małej Reporterki powstała, aby każdego małego odkrywcę przenieść w świat podróży, nauki i niezapomnianych przygód.

Warsztaty kreatywno-naukowe, na które już wkrótce, będziesz mógł/ mogła  zapisać swoje dziecko, to miejsce nie tylko rozwijające wyobraźnię i motorykę, ale również poszerzające i utrwalające wiedzę zdobytą na podstawie książek Neli Małej Reporterki.

Kto nie chciałby poczuć się jak meduza unosząca się w morskiej toni, umieć rozpoznać dźwięki delfinów, orek czy humbaków dobiegające z głębin oceanów, studiować mapy skarbów prawdziwych piratów?

Każdy maluch może dołączyć do przyrodniczych odkrywców!

W ramach Akademii, przygotowaliśmy aż 9 warsztatów tematycznych. Każdy mały odkrywca znajdzie przygodę dla siebie.

Nocą w dorzeczu Amazonii

Podczas tych zajęć dzieci będą mogły dowiedzieć się jakie są gatunki krokodyli na świecie, jak je rozpoznawać i jak z nimi postępować w przypadku spotkania podczas wyprawy. W trakcie warsztatów młodzi podróżnicy stworzą z wykorzystaniem technik plastycznych wybrany gatunek krokodyla oraz będą  uczestniczyć w zajęciach dramowo-teatralnych pobudzających wyobraźnię.

KrokodyleNOCĄ W DORZECZU AMAZONKI

Czy meduzy mają oczy?

Podczas tej przygody młodzi, dzielni odkrywcy wyruszą na wyprawę po morzach i oceanach w poszukiwaniu bardzo ciekawych zwierzaków jakimi są meduzy. Niesione przez prądy i morskie fale, często bezwładnie poruszają się w wielkim błękicie. Ale czy one na pewno nie wiedzą gdzie zmierzają? Czy widzą? Czy mają plany? Co jedzą i czy wszystkie wyglądają jednakowo? A może niektóre wytwarzają światła?

MeduzyCZY MEDUZY MAJĄ OCZY?

Rozpoznajemy śpiew delfinów, orek i innych waleni

Podczas tych zajęć dzieci będą mogły dowiedzieć się jakie są gatunki waleni na świecie, szlaki ich migracji zgodnie z porami roku, zapoznać się z badaniami naukowców z tras migracji wielorybów oraz dowiedzieć się jak rozpoznawać walenie podczas wyprawy. A po czym możemy je rozpoznać? Po tym, co się wynurza z wody 🙂 – czyli po kształcie grzbietu oraz płetwy ogonowej.

Dzieci nauczą się też odróżniać dźwięki humbaków, orek czy delfinów oraz stworzą własną mapę naukową migracji wielorybów.

DelfinROZPOZNAJEMY ŚPIEW DELFINÓW, OREK I INNYCH WALENI

Jak nurkować z rekinami wąsatymi?

Podczas zajęć dzieci dowiedzą się czym charakteryzują się rekiny wąsate, gdzie występują oraz jak rozpoznać ten gatunek rekina. Poznają jego zachowanie, dietę i zasady nurkowania z tymi zwierzakami.

Swoje analizy naukowe i spostrzeżenia przeniosą w część plastyczną zajęć, aby następnie w części dramowo-teatralnej wejść w role obserwatorów podwodnej przyrody.

JAK NURKOWAĆ Z REKINAMI WĄSATYMI?Rekiny

Kurs analizy cętek 

Dzieci podczas tego kursu przeniosą się w świat dzikich kotów. Nauczą się je rozpoznawać, aby podczas podróży sprawnie i bez problemu sklasyfikować spotkanego zwierzaka :).

W części plastycznej stworzą wybranego przez siebie dzikiego kota, aby następnie przenieść się w świat zajęć dramowo-teatralnych i wejść w role obserwatorów dzikiej przyrody.

CętkiKURS ANALIZY CĘTEK

Śnieżne ślady dla odważnych

Uwielbiam mroźne wyprawy. Byłam już za kołem podbiegunowym, na Grenlandii i na Antarktydzie. Pięknie jest również w Polsce, bo właśnie w naszych lasach żyje dużo fajnych zwierząt. Ich obecność możemy zaobserwować podczas spacerów w śnieżne dni, poszukując charakterystycznych śladów.

Zapraszam na warsztaty pod tytułem „śnieżne ślady dla odważnych” :). Nauczymy się rozpoznawać ślady rysia, dzika, żbika, żubra, wilka czy sarny, aby móc wykorzystać tę wiedzę w praktyce podczas podróży po Polsce.

W części plastycznej dzieci będą odwzorowywać wybrane ślady zwierząt, aby następnie przenieść się w świat zwierzęcych tropów na zajęciach dramowo-teatralnych.

ŚladyŚNIEŻNE ŚLADY DLA ODWAŻNYCH

Kolorowe życie na rafie 

Rafy koralowe to jedno z najpiękniejszych podwodnych miejsc. Są domem dla ogromnej ilości rozmaitych zwierząt zarówno dziennych, jak i nocnych. Spotkamy tam nie tylko ryby, ale i mięczaki, skorupiaki, morskie gady czy głowonogi. Niektóre rafy znajdują się bardzo blisko powierzchni i wtedy możemy podziwiać ich fantastyczne kolory.

Zapraszam dzieci do zanurzenia się w morski świat raf. Na tych zajęciach dzieci dowiedzą się czym są rafy koralowe, jaka jest różnica między koralowcem, a ukwiałem i jak bardzo różnią się między sobą rafy chłodnych i ciepłych mórz. Dowiemy się też, które kolory pod wodą stopniowo zanikają i który kolor znika jako ostatni.

Na tej podstawie zbudujemy własny podwodny świat. Dzieci będą mogły stworzyć wybrane przez siebie zwierzaki i umieścić je na artystycznej rafie, zgodnie z obszarem ich występowania.

RafaKOLOROWE ŻYCIE NA RAFIE

Jak znaleźć małpę-trąbę, czyli nosacza?

Podczas tych zajęć dzieci będą mogły dowiedzieć się czym charakteryzują się nosacze, co jedzą, jak należy je obserwować oraz jak je nawołują rdzenni mieszkańcy Borneo. W części plastycznej zajęć dzieci będą mogły stworzyć własnego nosacza, a następnie uczestniczyć w zajęciach dramowo-teatralnych.

BorneoJAK ZNALEŹĆ MAŁPĘ-TRĄBĘ, CZYLI NOSACZA?

Nocowanie na sawannie

Jak nocować na sawannie? Jakie są parki narodowe w Afryce? Gdzie się wybrać na taką przygodę i czy żyrafa może wejść do namiotu? 🙂 To dużo pytań, na które będziemy szukać odpowiedzi podczas zajęć edukacyjno-przyrodniczych w Akademii Neli Małej Reporterki pod tytułem „Nocowanie na sawannie”.
Podczas tych zajęć dzieci poznają zasady poruszania się po sawannie, noclegu oraz dowiedzą się jakie zwierzęta można spotkać w tych obszarach Afryki. Posłuchamy nocnego śpiewu sawanny oraz stworzymy plastycznie wybrane zwierzę. W części dramowo-teatralnej dzieci będą mogły przenieść się w świat dzikich zwierząt i przeżyć afrykańską przygodę.

 

SawannaNocowanie na sawannie

Co zyskuje Mały Odkrywca?

Kolekcjonerski bilet

Najbardziej niestrudzeni odkrywcy mogą skompletować ich aż 9 sztuk i za każdym razem, gdy na nie spojrzą przeżyć przygodę raz jeszcze!

Pamiątkową książeczkę

Każdy odkrywca ma swój dziennik obserwacji! Uczestnicy zajęć mogą zanotować w otrzymanym zeszycie wszystkie swoje obserwacje. 

Tak Mali Odkrywcy notowali podczas zajęć o meduzach

Warsztaty w Akademii Neli Małej Reporterki

Informacje

Pojedyncze zajęcia trwają 90 minut i odbywają się w grupach liczących 15-20 dzieci. 

Zakładany wiek uczestników: 5-10 lat, ale zapraszamy też dzieci starsze, jeżeli proponowana forma zajęć im odpowiada 🙂
Prowadzący: pedagodzy, miłośnicy przyrody

Najczęstsze pytania

Czy zajęcia prowadzi Nela?

Zajęcia co do zasady prowadzą przeszkoleni pedagodzy, jednak jeśli pozwala na to grafik zajęć, Nela prowadzi wybrane warsztaty.

O obecności Neli na zajęciach informowani są rodzice lub opiekunowie, którzy wykupili dany warsztat maksymalnie dzień wcześniej. 

Gdzie odbywają się warsztaty?

Zajęcia odbywają się w wynajętych, przystosowanych do zabaw z dziećmi salach. Dokładny adres zostanie przekazany w wiadomości email potwierdzającej zapis na konkretne zajęcia.

Czy rodzic uczestniczy w zajęciach razem z dzieckiem?

Nie, na zajęcia wchodzi samo dziecko. Dla rodziców zorganizowany zostanie kącik, w którym będą mogli poczekać na swoje pociechy.

Czy do warsztatów należy się jakoś przygotować?

Na czas zajęć należy zapewnić dziecku obuwie zmienne. Materiały plastyczne niezbędne do wykonania projektu zapewnia organizator. Jeśli do konkretnych warsztatów niezbędne będzie dodatkowe przygotowanie, rodzice lub opiekunowie zostaną o tym poinformowani w wiadomości email potwierdzającej zapis na warsztat.

Nie wyrażam zgody na publikację wizerunku mojego dziecka. Czy pomimo tego może ono wziąć udział w warsztatach?

Dziecko może wziąć udział w warsztatach – twarz dziecka zostanie zasłonięta lub wyblurrowana w postprodukcji.